Skip to main content

Prawo nagłówków Betteridge’a mówi, że na pytanie postawione w tytule możemy odpowiedzieć „nie”. Skoro to już ustaliliśmy, przyjrzyjmy się, do czego służy Internet.

Oczywiście Internet może być wspaniałym miejscem rozrywki. Znajdziemy w nim mnóstwo odpowiedników kolorowych czasopism, brukowców. Jeśli sobie tego zażyczymy, będziemy mogli pooglądać filmy, seriale, posłuchać muzyki on-line. To wszystko w Internecie już jest w nieprzebranych ilościach.

Bardzo prężnie rozwija się rynek gier sieciowych, w których – w odróżnieniu od biernego patrzenia w ekran – możemy aktywnie uczestniczyć i toczyć wirtualne zmagania z przeciwnikami zasiadającymi przed monitorami w innych częściach globu.

Internet sprawił, że Świat stał się mały i wszyscy znajdujemy się w „globalnej wiosce”. Globalna sieć to potężne narzędzie komunikacyjne. Nie ma najmniejszego problemu, aby przez Internet porozumieć się z osobą znajdującą się w odległych zakątkach Ziemi. Sieć dociera prawie wszędzie.

W Internecie możemy robić zakupy nie wychodząc z domu. Jest to niezwykle wygodne, a także oszczędza czas i częstokroć pieniądze. Sklepy internetowe oferują towar wysokiej jakości w cenach niekiedy dużo niższych, niż w sklepach stacjonarnych. Wynika to z braku konieczności zatrudniania sprzedawców, wynajmowania przestrzeni magazynowych, sklepowych, itp.

Co istotne, zakupy przez Internet są stosunkowo bezpieczne. Z towarem można się spokojnie zapoznać i jeśli nam się nie spodoba, zwrócić go w ustalonym terminie. Sklepy stacjonarne nie dają zazwyczaj takiej możliwości, choć główną ich zaletą jest natychmiastowa dostępność przedmiotu. Przy zakupach przez Internet, na towar będziemy musieli chwilę poczekać.

Internet jest niezaprzeczalnym źródłem wiedzy, choć z jej jakością bywa różnie. Pierwsze na myśl przychodzą encyklopedie internetowe, w tym największa – Wikipedia. Oprócz nich, świetnym źródłem wartościowych materiałów instruktażowych są blogi i videoblogi. Prowadzone, najczęściej przez pasjonatów, potrafią wyjaśnić arkana niejednej sztuki. Aż chce się uczyć!