Jak dostosować psa do człowieka?

10 czerwca 2019 Off By Sylwester Jaworski

To, że czworonóg jest najodpowiedniejszym przyjacielem człowieka nie podlega żadnej dyspucie. Owy futrzasty towarzysz, jest wierny człowiekowi bez względu na jego wielkość portfela i także realia, w jakich rezyduje. Dla niego liczy się tylko bliskie spojrzenie oraz dotyk ciepłej ludzkiej dłoni.


Gdy pies dorasta…


Ludzie, którzy planują zakup bądź adopcję psiaka, bardzo często choćby nie pomyślą nad wyborem tej rozsądnej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i dodatkowo trybowi życia. Obraz psiaka i jego urzekający pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem słodki szczeniak niesłychanie szybko rośnie i właściciel nawet nie ujrzy, w jaki sposób przekształca się w dojrzałego psiaka, którego stan nie zawsze odpowiada oczekiwaniom właściciela. Dzieje się tak, gdy czworonóg zostaje wzięty jako szczeniak, oraz pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało poznane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie obliczyć, jak wielki czworonóg wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego wspaniałych oczek oraz zabawnego pyszczka.


Przebojowy psiak oraz ospały człowiek


Zamierzając się na posiadanie czworonoga, wypada dobrze zapoznać się z jego rasą, aby wraz z nim tworzyć zgrany oraz harmonijny związek. Psiaczki wymagające dużo ruchu i spacerów,nie będą czuły się radosne, odosobnione w czterech ścianach przez większą połowę dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, lub psy gończe, trzeba mieć świadomość, iż to ogromnie aktywne zwierzaki, które pragną długich spacerów i również niezliczonych gier ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły sąsiedztwo, w jakim żyją, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd sympatycy relaksu na kanapie, przed telewizorem albo z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.


Pies ochronny lub do towarzystwa?


Którykolwiek przyszły właściciel psiego czworonoga, powinien prawidłowo określić swoje wymagania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł gdziekolwiek ze sobą brać, perfekcyjnie sprawdzą się tu psy miniaturowe, które bezproblemowo pomieszczą się w dowolnym pojeździe czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie doskonale nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na małe wymiary mogą przebywać ze swoim panem podczas jego urlopów i także wakacji.

Jednak niewielkie czworonogi pomimo swojego ślicznego wyglądu, niestety nie zapewnią człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak czworonogi obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, na pewno spowodują niepewność i obawy przed nieznajomymi, skutecznie ich odstraszając. Jeśli w mieszkaniu zamieszkują malutkie dzieci, których zachowanie często jest nieobliczalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, albowiem niewłaściwie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość oraz wagę.

Piesek agresywny jedynie dla kompetentnych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które chce od właściciela przedstawiania adekwatnych dokumentów, zezwalających na jego posiadanie. Pieski odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i także moskiewski stróżujący wymagają dobrej tresury już okresie szczenięcym i umiejętnego prowadzenia psiaka, co ma zapobiegać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zapoznać się ich odmianami, by trafnie wybrać tę właściwą, zgodną z potrzebami, wymaganiami oraz stylem życia człowieka, gdyż tylko wtedy więź z psiakiem będzie skutkowała przywiązaniem oraz obustronną miłością.

karma dla kota whiskas hurt