Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

2 sierpnia 2019 Off By Sylwester Jaworski

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje niewielkie wymiary jest świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę większą, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to zaklinowaniem się świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać porządek w klatce, ale ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej należy umieścić w niej niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może schować się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota