Skip to main content

Wydaje ci się, że wybór listwy przypodłogowej to nic takiego? Może się okazać się bardzo się mylisz, otóż dobór odpowiedniej listwy przypodłogowej to sprawa więcej niż istotna. Listwy przypodłogowe zwie się niekiedy cokołami, pełnią one kilka funkcji, maskują przerwę dylatacyjną, chronią ścianę przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem. Z tego powodu warto poświęcić chwilę na ich wybór, nie tylko ze względu na zadania, które pełnią, ale i wyeksponowanie miejsca, w których są umieszczane. Z tych względów warto zadbać o to by był odpowiednio dobrane. Grubość listwy zależna będzie bezpośrednio od szczeliny, którą ma ona zakryć. Wysokość listwy zależna jest również od naszych upodobań, skoro jak wcześniej wspomniałam ma ona także chronić ścianę, to ważne by była wystarczająco wysoka, by tę ścianę rzeczywiście zakryć. Mowa tutaj o mopie, który może ścianę zamoczyć lub odkurzaczu, którym możemy uszkodzić ścianę.

Cokoły wykonane są z materiału, który jest odporny na zabrudzenia i łatwiej go wyczyścić. Pod listwą przypodłogową można również umieścić okablowanie, co zapewni estetykę pomieszczenia. Część z klientów wybiera listwy przypodłogowe jakby z koczowniczości i na ostatnią chwilę, nie dbając o ich wygląd, a to potężny błąd. W jaki sposób powinniśmy dobrać listwy przypodłogowe?

Warto zauważyć, że listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów, może być to drewno, PCV czy MDF, nawet ceramika lub metal. Listwy powinniśmy dobrać przede wszystkim ze względu na dopasowanie do podłóg. Listwa powinna być wykonana z tego samego materiału co podłoga. Sprawdza się to w zdecydowanej większości przypadków. Kolor może być dobrowolny, ale powinniśmy unikać zbyt ostrego kontrastu, cokoły w kolorze ścian to całkiem dobry wybór, możemy też dopasować do koloru mebli lub okien, wybór zależy od nas, zwłaszcza jeśli stawiamy na zróżnicowanie pod względem kolorów) w wystroju naszego wnętrza.